Asertivita a asertívna komunikácia je vyjadrenie svojich názorov

Asertívna komunikácia

Asertivita v angličtine „to assert“ znamená presadzovať, preto niekedy asertivitu redukujeme na obyčajné presadzovanie názorov. V pokrivenom vnímaní sa potom ľahko zamieňa s diplomatickou agresivitou. V skutočnosti je asertivita opakom agresívneho alebo egoistického správania. Vedeli ste, že máte aj svoje asertívne práva? Prečítajte si prečo je asertívna komunikácia jedným zo základných predpokladov harmonických a vyvážených vzťahov a prečo byť zdravo asertívnym, je na pracovisku hotovou soľou nad zlato. 

Chceli by ste sa vo svojej kariére - pohnúť vpred, no brzdia vás vaše nedokonalé komunikačné schopnosti? Chceli by ste konečne raz vyjadriť svoj úprimný názor na firemnom stretnutí alebo prezentovať ako prirodzený rečník? S týmto všetkým vám pomôže asertívna komunikácia. V komunikácii vieme pomenovať tri štýly, ktoré zvyčajne automaticky využívame: pasívny, agresívny a asertívny. V prvých dvoch prípadoch môžeme skĺznuť k nežiaducim reakciám a emóciám zúčastnených. Ako ale jednoducho a prirodzene využiť a osvojiť si ten odporúčaný, asertívny spôsob vystupovania a komunikovania, o ktorom sa aj v biznis svete toľko hovorí? Asertivita je totiž spôsob správania, ktorý nám umožní presvedčivou formou povedať to, čo cítime, potrebujeme alebo chceme. Ako to spraviť bez toho, aby sme v iných vyvolávali pocit, že sú do niečoho nútení?

V praxi sa však často - stretávame s trochu pokriveným vnímaním asertivity. Je možné, že to vychádza aj z jej názvu “to assert” znamená v angličtine okrem iného aj presadzovať či tvrdiť. Mnoho ľudí asertivitu považuje za prístup, ktorého podstatou je presadzovať svoje názory. Často bohužiaľ s príliš malým ohľadom na ostatných. V tomto pokrivenom vnímaní sa asertivita stáva synonymom diplomatickej agresivity. Aký je teda skutočný význam slova asertivita? Nechcem tu teraz sformulovať klasickú definíciu, pretože mám pocit, že práve vďaka jej čiastočnej nejasnosti vzniká nepresné vnímanie asertivity. Dám sem však 3 body, ktoré sú z môjho pohľadu pre asertivitu kľúčové.

S pojmom asertívna komunikácia - či asertivita sa dnes stretávame pomaly na každom kroku. Väčšinou je prezentovaná ako “ideálna” forma komunikácie, vďaka ktorej dosiahneme celú plejádu pozitívnych výsledkov, od zvýšeného sebavedomia, cez osobný úspech, až po zníženie stresu a zlepšenie zdravotného stavu. Asertivita je založená na rešpekte, čo už samo o sebe tvorí solídny základ komunikácie. Dokazuje, že máte rešpekt voči sebe, ochotu postaviť sa za svoje záujmy, prejaviť svoje pocity a myšlienky. Taktiež to znamená, že vám nie sú ľahostajné práva a názory iných a máte odhodlanie pracovať na vyriešení konfliktov.
 
Asertívna komunikácia - predstavuje efektívny spôsob ako upevniť svoje vzťahy a vyhnúť sa stresu zo vzniku konfliktu. Zvládnutie princípov asertívnej komunikácie vám poskytne podporu v ťažkých časoch a naučí vás byť zdvorilým v každej situácii. Mnoho ľudí považuje mylne asertivitu za spôsob presadzovania svojich názorov. Základom asertívnej komunikácie však je nemýliť si asertivitu s agresiou. Agresia vedie k ubližovaniu a poškodzovaniu vzťahov, zatiaľ čo správne zvládnutá asertívna komunikácia, vzťahy zlepšuje a zbližuje. Asertívne správanie sa, je správanie, ktoré je jasné, priame a snaží sa vyjadriť to, čo chce, aby druhí porozumeli. Účastník asertívnej komunikácie sa snaží o to, aby boli rešpektované jeho záujmy, no zároveň sa snaží o empatické správanie a rešpektovanie záujmov druhých. Asertivita, vám pomôže rešpektovať potreby druhých aj samých seba, vniesť do vzťahov rovnováhu a určiť si potrebné hranice tak, aby ste svojím konaním pomáhali druhým a zároveň sa cítili rešpektovaný, nie zneužívaný. Asertívne správanie sa preto možno považovať za kľúč k spokojnému a harmonickému životu.
 

Základom asertivity - je podľa portálu Psychology Today myšlienka, že v komunikácii nie sme sami a mali by sme rešpektovať priania a myšlienky iných ľudí. Zároveň by sme však mali byť schopní vyjadriť vlastné názory, myšlienky, priania a dať najavo, kde sú naše hranice. Napríklad, ak vás niekto pozve na kávu, no vy nechcete ísť, povedzte to. Rešpektuje však, ak niekto odmietne vaše pozvanie. Asertívny človek si vypočuje a rešpektuje názory iných, nebojí sa však obhájiť aj vlastné stanovisko. Dokáže prijať konštruktívnu kritiku, akceptuje však aj komplimenty. Nemýľte si ale asertivitu s násilným presviedčaním. Asertívny človek nevyžaduje, aby ste s jeho názormi za každú cenu súhlasili ani nie je vo vyjadrovaní svojich potrieb agresívny či drzý. Ako hovorí psychologička Joree Rose, mnoho ľudí má s asertivitou problém práve preto, lebo nedokážu odhadnúť, kedy je správanie asertívne a kedy je drzé.

Asertívna komunikácia - si vyžaduje určité vzdelanie a prax, najmä pokiaľ nie ste od narodenia vedení k využívaniu jej princípov. Najmä spočiatku je využívanie asertivity náročné a znamená mnoho premáhania sa. No asertivita je najmä o pevnom rozhodnutí sa a jeho dodržiavaní. Navyše, vďaka asertívnej komunikácií sa nezlepšia len vaše komunikačné schopnosti, ale celý život. Asertívny človek pôsobí sebavedomo, je rešpektovaný okolím, dokáže pokojne predložiť svoje požiadavky a nemá problém s konštruktívnou kritikou a logickou výmenou názorov. Hoci sa hovorí “že starého koňa novým trikom nenaučíš”, pokiaľ sa rozhodnete zlepšiť svoje komunikačné schopnosti a život vďaka asertívnej komunikácií, s pribúdajúcim tréningom, bude pre vás tento spôsob komunikácie stále prirodzenejší.

Pokiaľ chcete ovládať asertívnu komunikáciu, nestačí sa naučiť asertívne techniky či uplatňovať svoje asertívne práva. Rovnako dôležité je vnútorné nastavenie. Techniky a vnútorné nastavenie idú ruka v ruke, a je potrebné vytrvalo trénovať a rásť v oboch týchto smeroch, pokiaľ sa chceme naučiť byť naozaj asertívny. Ak máte chuť zažiť asertivitu, spoznať jej techniky a zosúladiť ich s vašim vnútorným nastavením, pozývame vás na jeden z našich tréningov a školení, či už pre individuálnych účastníkov alebo pre firmy a inštitúcie.

Zaujala Vás táto téma, alebo máte podnety či ďalšie otázky ? Ak hľadáte odpovede v osobnom, vzťahovom či kariérnom živote, ste na správnej adrese. Naši dlhoroční lektori a školitelia Vám ponúkajú odborné poradenstvo, koučing, rozvojové školenia a ďalšie vzdelávanie dospelých. Neváhajte a kontaktujte nás osobne alebo online - radi Vám poradíme.