Hypnóza a autohypnóza, ako hypnotizovať v praxi

Hypnóza a autohypnóza

Hypnóza je vari najviac sprofanovaný pojem psychológie a psychoterapie. Koľkokrát sme videli vo filmoch, ako púhy pohľad hypnotizéra vyvolal u pacienta hlboké bezvedomie, ako nejaký zvrátený hypnotizér donútil v hypnóze pacienta kradnúť, či mu byť sexuálne po vôli. Niektoré americké herečky vraj takto znásilnil ich psychiater počas terapie. Pod všeobecnou nálepkou hypnóza sa skrýva celý rad najrôznejších techník, postupov a stratégií, ktoré majú klientovi pomôcť rozvinúť tranz a dostať ho do hypnotického stavu.
 
Veľakrát nám život prináša - na našej ceste rôzne motance a z nich vzniknuté uzly. Vskutku si s nimi nevieme dať rady, stojí nás to neuveriteľnú námahu a dlhý čas hľadania. Veľa návštev odborníkov a predsa... Výsledok sa míňa účinkom a my sme doslova v pasci vlastných myšlienok a nevieme už vskutku čo ďalej. Nemusia to byť len duševné pnutia, sú to rôzne iné problémy na fyzickej úrovni, či v oblasti vzťahov. Lekári bezmocne krútia hlavou, výsledky sú negatívne, ale nám to aj tak z biedy nepomôže. Zvykneme to riešiť formou rôznych poradní, či cvičení, ale pokým sa nedostaneme k tomu správnemu odborníkovi, či technike pomoci, výsledku sa nedočkáme.
 
Pokiaľ nevyskúšame - nezatracujme! Ako obvykle je potrebné prepracovať sa k príčine problémov. A odtiaľ začať. Ale cesta je to aj tak tŕnistá a môže tiež trvať nejaký čas. Nemusí to tak byť, niekedy sa úspech dostaví veľmi rýchlo. Prípad od prípadu. Dokážete si pripustiť, že tým pomocníkom môže byť HYPNÓZA? Nie je úmyslom provokovať vás, ale skôr dať do pozornosti nevšedný spôsob možnej alternatívy, ale prekvapivo účinný. Jednou z takýchto alternatív, ktoré môžu pomôcť, keď zlyhávajú všetky ostatné, je HYPNÓZA.
 
Hypnóza z gréckeho Hypnos – boh spánku. Všeobecne je hypnóza chápaná ako druh spánku, čo ale nezodpovedá celkom realite. Sú tu styčné body ako hlboké pravidelné dýchanie, relaxované svaly, výraz tváre, kľudný pulz, ale tu tie podobnosti aj končia. Na rozdiel od spánku kde sme v bezvedomí a vedomie je vypnuté, sme v stave hypnózy bdelí a vnímavejší ako v stave bežného denného vedomia. Je to stav rozšíreného vedomia na rozdiel od spánku, zúženého stavu vedomia. V hypnóze môžete jasne myslieť, vnímať všetky vnemy, aj keď budete v hlbokej hypnóze.
 
Hypnózu charakterizujú tieto znaky:
- Selektívne sa zvyšuje pozornosť voči zadávanej sugescii
- Klient počuje každé slovo a každý zvuk
- Vedomie klienta je zúžené, ale bdelé
- Orientácia v čase a priestore zostáva zachovaná
- Klient si zážitky z hypnózy pamätá, ak sa mu nevsugeruje, že si ich pamätať nebude
- Hypnotizovaný reaguje na oslovenie
 
Hypnóza je stav prirodzený - a zažívame ho denne minimálne 2x . Pri prebúdzaní a pri zaspávaní. Pre lepšiu predstavu vám uvediem príklad: Je ideálny deň, nedeľa ráno. Žiaden rušivý faktor nie je doma ako napr. deti, manželka, svokra...... a vy ležíte v posteli. Ste už skoro hore a môžete sa rozhodnúť či začnete používať znova vaše telo, či pohnete prstom alebo ešte nie a zostanete ešte chvíľu visieť v tomto uvoľnenom a príjemnom stave. V tomto stave môžete jasne myslieť a vaša predstavivosť je nadpriemerne aktívna. Môžete zreteľné vnímať vaše myšlienky predstavy, môžete ich vidieť priam fyzicky. Niekto vníma obrazy ľudí alebo krajiny ktorú vidí ako realitu a môže ju priam cítiť. Myslím, že každý z vás už niečo podobné zažil. Je to úzke rozhranie medzi spánkom a bdením, ktoré sa ale v hypnoterapii dosiahne cielene a cielene sa podrží jeho čas trvania podľa potreby.
 
A keďže je hypnóza - stav prirodzený, znamená to zároveň že je každému prístupný a dosiahnuteľný, čo nám vyriešilo otázku hypnability. Hypnotický stav môže dosiahnuť každý kto chce. Tí čo tvoria výnimku sú tí, čo sa vedome bránia alebo tí, čo majú voči hypnóze z rôznych dôvodov podvedomú blokádu. Extra skupinu tvoria ľudia s mentálnym postihnutím.
 
Hypnoterapia - naše ja sa skladá z dvoch základných zložiek: Vedomia a podvedomia. Zatiaľ čo naše vedomie zodpovedá za naše analytické myslenie, nachádza sa v našom podvedomí centrum našich zvyku, návykov, názorov a presvedčení, ktoré ako celok tvoria našu osobnosť. Keďže naša osobnosť tvorí základ nášho prežitia je dobre chránená ochrannými mechanizmami podvedomia aj vedomia. Čo je v poriadku dovtedy kým nechránia aj zvyky a návyky, ktoré škodia a bolo by dobre ich zmeniť. Môžeme si to predstaviť ako strážneho psa, ktorý už zo zvyku šteká na všetkých aj na poštára ktorý by chcel doručiť dobrú správu. Vtedy nastupuje hypnóza ako efektívna technika, ktorá túto ochrannú funkciu dočasne vypne a dovolí transport nových prvkov chovania a pocitov vo forme hypnotických sugescií priamo do podvedomia. Tento ochranný mechanizmus ostáva vypnutý len tak dlho ako si to klient praje a so sugesciou súhlasí!!! Pokiaľ nesúhlasí, sugescia nemá šancu realizovať sa.
 

Hypnotický tranz - odbornejšie povedané, je to kvalitatívna zmena vedomia, pri ktorej je zhypnotizovaný naviazaný na hypnotizéra pomocou tzv. raportu a je schopný vo zvýšenej miere uskutočňovať a prežívať to, čo mu hypnotizér hovorí. Ako príklad môžeme uviesť: Pozeráte hrôzostrašný film ktorý vás nesmierne zaujal, doslova vás to vtiahlo do deja, ste istým spôsobom v tranze. Vaša pozornosť sa zúžila len na sledovanie príbehu, takže si ani nevšimnete, že medzitým zazvonil telefón, ktorý je položený v tej istej izbe, že do miestnosti vstúpil niekto z rodiny, zodvihol slúchadlo a desať minút s niekým telefonoval. Podobne zažívame mnoho tranzov všedného dňa. Sme zaľúbení, myslíme len na neho, na ňu, a je nám jedno, čo sa deje okolo. Všetci sme už ikskrát zažili tranz. Lekár – hypnoterapeut ho dokáže navodiť pomocou špeciálnych techník a potom ho využíva na liečbu. Schopnosti a vlastnosti človeka sa môžu v hypnóze niekedy veľmi výrazne meniť.

Relaxačné hypnotické metódy - vychádzajú z poznatkov o vzájomnej súvislosti medzi trom faktormi: psychickou tenziou, funkčným stavom vegetatívnej nervovej sústavy a napätím svalstva. Keďže tonus svalstva sa dá meniť pomocou vôle, dá sa pomocou zámernej svalovej relaxácie dosiahnuť psychické uvoľnenie a i ovplyvnenie orgánových funkcií riadených vegetatívnou nervovou sústavou. Relaxácia vyžaduje od klienta ochotu ponoriť sa do stavu uvoľnenia, obmedzenia vonkajších podnetov, koncentrácie na zadávané formulky. Prebieha zvyčajne v pohodlnej polohe, či už v sede alebo v ľahu. Medzi najznámejšie patria autogénny tréning od J.H. Schultza, Jacobsonova progresívna relaxácia alebo ďalšie techniky využívajúce imagináciu klienta.

V prípade, že Vás oblasť hypnózy a autohypnózy zaujíma bližšie, môžte absolvovať školenie orientované na prax a zručnosti aplikovatelné do praxe života. Na kurze sa zoznámite s hypnózou a autohypnózou prevažne z praktického hľadiska. Dozviete sa však i podstatu z teórie hypnózy, získate prehľad o rôznych nepravdivých mýtoch a ich vyvráteniach, nacvičíte si ako otestovať hypnabilitu u človeka, samotné techniky, ako uviesť človeka do individuálnej a skupinovej hypnózy a naopak vyvedenie z hypnózy, sami sa pokúsite v praktickej časti ponoriť do hypnotického stavu. Naučíte sa správne formulovať sugescie, ktoré sa vkladajú do podvedomia tak, aby boli pre hypnotizovaného prospešné a viedli k vyliečeniu. Získate prehľad o jazyku hypnózy pri liečení zmienených psychických a fyzických problémov.

Zaujala Vás táto téma, alebo máte podnety či ďalšie otázky ? Ak hľadáte odpovede v osobnom, vzťahovom či kariérnom živote, ste na správnej adrese. Naši dlhoroční lektori a školitelia Vám ponúkajú odborné poradenstvo, koučing, rozvojové školenia a ďalšie vzdelávanie dospelých. Neváhajte a kontaktujte nás osobne alebo online - radi Vám poradíme.