Sociálna práca a poradenstvo pre pomáhajúce profesie

Sociálna práca a sociálne poradenstvo

Pojem sociálny a etymologicky význam tohto pojmu je viacznačný. V prvom rade pojem sociálny prekladáme ako spoločenský, teda týkajúci sa celej spoločnosti, alebo vyplývajúci zo spoločenského života, zodpovedajúci potrebám, záujmom a požiadavkám spoločnosti., týka sa teda ľudskej komunity. Druhý význam pojmu sociálny sa týka všeobecného zaistenia jednotlivca v spoločnosti, alebo môžeme povedať, že je vzťahujúci sa na hmotné zabezpečenie členov ľudskej spoločnosti, na úpravy, usporiadanie spoločenských vzťahov a pod.. tento význam pojmu sociálny sa teda dotýka otázky hmotnej pomoci, alebo konkrétnej pomoci človeku na jeho spoločenskú, teda sociálnu seba identifikáciu zabezpečenia.
 
Vychádza s aspektov - viažucich sa k spoločnosti v širšom význame a v užšom význame niečo čo je spojené so sociálnou sférou , ktorá je oblasťou spoločenského života čiže v týchto súvislostiach je dôležité chápať podstatu človeka v jednote jeho základných určení – prírodného, sociálneho, duchovného ( teda v jeho celistvosti) , lebo rôzne antropologické redukcie ľudskej podstaty môžu viesť k deformovaniu chápania ľudských potrieb i k deformovaniu koncepcie humanizmu.

Sociálna práca - je získavanie a spracúvanie informácií o príčinách vzniku alebo možného vzniku sociálnej núdze a o potrebe poskytovania sociálnej pomoci, voľba a uplatňovanie foriem sociálnej pomoci a sledovanie účinnosti ich pôsobenia. Sociálna práca je špecifická odborná činnosť, ktorá smeruje k zlepšovaniu vzájomného prispôsobovania jednotlivcov, rodín, skupín a životného prostredia v ktorom žijú a k rozvíjaniu sebaúcty a vlastnej zodpovednosti jednotlivcov s využitím schopností osôb medziľudských vzťahov a zdrojov, poskytovaných spoločnosťou. Je službou klientom ( jednotlivcom, rodinám, skupinám, komunitám) Sociálna práca ako praktická činnosť je profesionálna aktivita , ktorá umožňuje jednotlivcovi, skupinám, a komunitám, identifikovať , to jest eliminovať a riešiť alebo aspoň zmierniť osobné, skupinové, sociálne problémy alebo vplyvy prostredia, ktoré na nich vplývajú negatívne.
 
Sociálne poradenstvo - je zamerané na pomoc v nepriaznivej sociálnej situácii. Cieľom sociálneho poradenstva je poskytovať odbornú pomoc v nepriaznivej životnej situácii, ktorá umožňuje orientáciu v možnostiach riešenia situácie, v nárokoch, ktoré vyplývajú z právnych noriem upravujúcich sociálnu ochranu alebo konkrétnu pomoc pri riešení nepriaznivej sociálnej situácie. Cieľom sociálneho poradenstva by malo byť poskytovanie základných informácií, ktoré umožňujú orientáciu v možnostiach riešenia situácie, o nárokoch, ktoré vyplývajú z právnych noriem upravujúcich sociálnu ochranu alebo konkrétna pomoc pri riešení nepriaznivej sociálnej situácie klienta, a to buď zmiernením jej dôsledkov alebo odstránením príčin a dôsledkov. Je dôležité motivovať klienta k aktivite a riešeniu svojej situácie vlastným pričinením.
 

Sociálne poradenstvo prvého kontaktu - ide tu hlavne o rozhovory s klientom s cieľom sociálnej diagnostiky a využívania účinnej metodiky zvládania jeho krízových situácií a problémov. Sociálny pracovník poskytuje základné informácie o existujúcich predpisoch, nariadeniach a existujúcich formách pomoci. Poradenstvo prvého kontaktu zabezpečuje, aby občania netrpeli neznalosťou svojich práv a povinností, neznalosťou dostupných služieb alebo neschopnosťou účinne vyjadriť svoje potreby.

Odborné sociálne poradenstvo - predstavuje kalitatívne vyšší stupeň a vyznačuje sa nasledovnými znakmi: Ide o súbor činností, má teda činnostný charakter Táto činnosť je určená na podporu klienta
Miera podpory klienta zo strany sociálneho pracovníka je individuálna podľa potreby konkrétneho klienta. Táto činnosť sa zameriava na riešenie reálne exitujúcich ťažkostí a problémov, ktoré sú výsledkom sociálnej reality klienta a ktoré klient zároveň vníma ako zaťažujúce a neriešiteľné.

Špecializované sociálne poradenstvo - poskytuje sa v situácii, keď problémy klientov vyžadujú špeciálne vedomosti, zručnosti a využívanie poradenských postupov v rámci organizačne rozvinutého a profesionálne zabezpečeného poradenstva. Prax ukázuje, že občania majú vo všeobecnosti nízke právne vedomie. Našou snahou je pomôcť občanom poznať svoje práva a povinnosti. Často občan začne riešiť svoju situáciu, až keď je neskoro.

Základné poslanie profesie - sociálnej práce zahrňuje podporu sociálnej zmeny, sociálneho rozvoja, sociálnej súdržnosti a posilnenia práv a slobôd ľudí. Sociálna práca je na prax orientovaná profesia a zároveň vedecká disciplína. Sociálna práca uznáva vzájomnú závislosť historických, sociálno-ekonomických, kultúrnych, politických a osobných faktorov, ktoré predstavujú možnosti alebo sú prekážkou pre ľudské blaho a rozvoj. Štrukturálne prekážky prispievajú k udržaniu nerovností, diskriminácie, zneužívania a k útlaku. Rozvoj kritického povedomia pomocou poznania štrukturálnych zdrojov útlaku a privilégií na základe príčin ako sú rasa, trieda, jazyk, náboženstvo, rod, zdravotné postihnutie, kultúra a sexuálna orientácia a rozvíjanie činností a stratégií za účelom riešenia inštitucionálnych a osobných prekážok sú základom pre emancipačnú prax, v ktorej sú ciele posilnenie práv a slobôd ľudí. Sociálna práca sa usiluje, v solidarite s tými čo sú znevýhodnení, znížiť chudobu, snaží sa oslobodiť marginalizovaných a utláčaných ľudí a podporuje sociálnu inklúziu a sociálnu súdržnosť.

Dobrá sociálna práca - pomáha a prispieva k sociálnemu rozvoju jednotlivcov, rodín, skupín a komunít, uľahčuje sociálnu súdržnosť v ťažkých obdobiach, podporuje a chráni sociálne znevýhodnených členov spoločenstiev. Zároveň je investíciou do súčasného a budúceho blahobytu a šťastia ľudí. „Sociálna práca v jej najrôznejších podobách vyžaduje množstvo poznania, úsilia, trpezlivosti, odbornosti i empatie. Taktiež dostatok skúseností a špecifických postupov. Táto práca je dnes nevyhnutná, maximálne naliehavá a zároveň prospešná. Sociálni pracovníci si zaslúžia úctu a obdiv, Sociálna práca sa vykonáva okrem rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny aj v rezorte zdravotníctva, spravodlivosti, vnútra či školstva. Najviac sociálnych pracovníkov je v oblasti sociálnych služieb, sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, v oblasti kompenzácií ťažkého zdravotného postihnutia, ale aj v dávkových systémoch.
 
Zaujala Vás táto téma, alebo máte podnety či ďalšie otázky ? Ak hľadáte odpovede v osobnom, vzťahovom či kariérnom živote, ste na správnej adrese. Naši dlhoroční lektori a školitelia Vám ponúkajú odborné poradenstvo, koučing, rozvojové školenia a ďalšie vzdelávanie dospelých. Neváhajte a kontaktujte nás osobne alebo online - radi Vám poradíme.