Stres manažment a umenie ako na stres v praxi

Stres manažment v praxi

Ak si naberieme na plecia príliš veľa práce, nemáme správny time management, trápi nás pracovná nestabilita, nedostatok tvorivých podnetov, problémy vyplývajúce z nerovnováhy medzi pracovným a súkromným životom a ďalšia hora povinností po návrate domov z práce, rozhodne sa to na nás odrazí. Nie je možné obsiahnuť množstvom energie, ktorú máme denne k dispozícii, všetky uvedené činnosti bez ujmy na zdraví. Stres nám pomáha dosahovať naše ciele, čeliť výzvam a upozorňuje nás na hrozby. Všetci veľmi dobre poznáme 3xU: únik, útek a ustrnutie. Problém však nastáva vtedy, keď sa akútny stres, ktorý je dobrý a potrebný, stáva chronickým a my nevieme, ako ho zvládať. V tele sa vtedy nahromadí nadmerné množstvo stresových hormónov, najmä kortizolu, a tie sa stávajú spúšťačom mnohých ochorení.
 
Dlhodobý stres - ovplyvňuje naše zdravie a môže viesť ku kardiovaskulárnym, tráviacim ale aj mentálnym problémom vrátane úzkosti a depresie, migrénam a bolestiam chrbta a dokonca aj k hormonálnej nerovnováhe. Človek pod stresom prechádza v skutočnosti tromi jeho fázami, pričom počas každej z nich si ešte stále môže povedať: STOP. Keď sa akútny stres mení na chronický, náš tráviaci systém zareaguje ako prvý, pretože existuje priame spojenie medzi mozgom a žalúdkom a to sa premieta do tráviacich problémov.
 
V druhej fáze - a ak nadmerné vystavovanie sa stresovým podnetom nebolo v prvej fáze zastavené alebo správne zvládnuté, telo si začne pýtať odmenu, teda dopamín. Preto v stresových obdobiach tak často siahame po sladkostiach, alkohole alebo skĺzneme k výbuchom zlosti. Z toho istého dôvodu vystresovaní ľudia podľahnú návykovým látkam alebo nabehnú na vlhu záchvatovitého prejedania, aby sa utešili. Tretia fáza je, keď naozaj ochoriete a vo vašej osobnosti je badateľná zmena: nemôžete spávať, ste podráždená, máte problémy s koncentráciu či pamäťou, až sa nakoniec u vás môže rozvinúť úzkostná porucha alebo depresia.
 
Stres manažment neznamená - len vyčerpanie a podráždenosť - takmer každý dnes pociťuje stres. Tento stav je sprevádzaný mnohými znakmi, medzi ktoré patrí neustály pocit úzkosti, problémy s koncentráciou, podráždenie a zmeny nálad. Stres sa neprejavuje len na emocionálnych zmenách. Ak ste kontinuálne „pod tlakom“, môžete pociťovať aj zhoršenie fyzického stavu. Sprievodný prejav stresu je napríklad aj zmena v trávení, nechuť do jedla, hnačky a zápcha, narušený spánkový režim či dokonca strata sexuálneho apetítu.
 
Najťažším krokom - je jasne identifikovať stresové faktory. V bežný deň nás stresuje množstvo vecí ako práca, termíny, povinnosti. Pri identifikovaní skutočnej príčiny je potrebné pozrieť sa na vaše zvyky, postoje a dokonca aj výhovorky. Stres môžu spôsobiť aj nasledovné stavy: často používate vetu „Mám milión vecí, ktoré musím stihnúť.“ V skutočnosti si však neviete spomenúť na konkrétne povinnosti, pripúšťate, že stres je neoddeliteľnou súčasťou vašej práce – „vždy je tu blázinec“, alebo „znovu nestíhame“, stotožnili ste sa s faktom, že stres k vám jednoducho patrí. Vidíte ten rozdiel? Pri identifikovaní toho, čo vás skutočne stresuje je dôležité pozrieť sa aj na to, ako často sami seba uvádzate do tohto stavu aj vtedy, keď na to nie je dôvod. Skúste sledovať, ako často hovoríte podobné vety a naučte sa ich zmeniť alebo úplne odstrániť.
 

Manažment stresu - nás učí, ako sa na záťažové situácie každodenného života pripraviť a ako ich zvládnuť. Človek musí sám odhaliť, čo u neho vyvoláva stres. Ktoré vnútorné alebo vonkajšie stresory na neho vplývajú. Dôležité je individuálne stresory rozoznať a naučiť sa proti nim bojovať. Reakcia organizmu na rozličné záťažové situácie je individuálna a závisí od osobnosti. Napríklad na stres v manažmente a pri riadení firmy sú najlepšie relaxačné a aktivačné techniky. Ako zaobchádzať so stresom, sa možno naučiť. Ľudia, ktorí to zvládli, vedia napätie a záťaž na sebe detekovať a brániť sa. „Coping strategies“ predstavujú techniky „vedomého, racionálneho“ vyrovnania sa s depresiami, podráždenosťou a úzkosťami života. Najčastejšie ide o tri spôsoby . Zameriavajú sa na:


- odstránenie vonkajších podmienok vyvolávajúcich stres
- odstránenie vnútorných podmienok zapríčiňujúcich stres, to znamená elimináciu negatívnych emócií 
- zmenu významu stresujúcej situácie pre jedinca, teda na prehodnotenie situácie

Ak sa pohybujete - v branži, ktorá si vyžaduje maximálne sústredenie a mnoho času aj mimo pracovnej doby, nájsť si pár minút pre seba môže byť extrémne náročné. Avšak o to je to dôležitejšie. Základom je zaradiť si do svojho denného rozvrhu čas na relaxáciu. Nemusia to byť hodiny, stačí niekoľko minút v podobe pár hlbokých nádychov, obedu bez elektroniky, kedy si jedlo skutočne vychutnáte, či pol hodiny behu alebo jógy. Podľa odborníkov sú pre odbúranie stresu ideálne masáž, cvičenie a dobrý spánok. Eliminovať pocit napätia pomôžu aj bylinkové čaje z kamilky, valeriány, levandule alebo mučenky. Ak sa vám nedarí vyčleniť si čas na relaxáciu počas dňa, účinným spôsobom je aj tzv. dekompresia. Túto metódu môžete praktikovať pred spaním, kedy si na 10 minút položíte teplý uterák na oči, krk alebo ramená. Vplyvom tepla sa uvoľnia svaly a v konečnom dôsledku aj vy.
 

Niektoré povolania - sú považované za stresujúcejšie než iné. Medzi zamestnancov, ktorí sú pri svojej práci významne zaťažení stresom patria najmä riadiaci pracovníci (manažéri), dispečeri, operátori, vodiči, ale tiež pracovníci pomáhajúcich povolaní, ako napr. lekári, sestry, učitelia a pod. Pracovný stres je druhý najčastejšie uvádzaný zdravotný problém, ktorý súvisí s prácou (po poruchách svalov a kostí). Človek pod vplyvom dlhodobo pôsobiaceho stresu nedosahuje optimálny výkon, chýba mu energia a motivácia, jeho práca môže vykazovať zvýšenú chybovosť. Podľa štatistík, 50 – 60 % všetkých vymeškaných pracovných dní možno pripísať práve pracovnému stresu. Z tohto pohľadu je stres faktor, ktorý môže výrazným spôsobom ovplyvňovať hospodárske výsledky organizácií. Len zdravý zamestnanec môže byť plnohodnotný člen každého tímu. Dôležitosť duševnej pohody zamestnancov si uvedomuje čoraz viac organizácií.

Ste vystavení vysokej - záťaži a stresu ? Cítite, že to negatívne ovplyvňuje váš výkon, komunikáciu či dokonca zdravie? Zvládanie stresu a stresových situácií je dnes nevyhnutnosťou. Cieleným tréningom, osvojovaním si techník na zvládanie každodenných stresových situácií môžete efektívne pracovať na prevencii pred negatívnymi následkami stresu na vaše fyzické a psychické zdravie. Na tréningu stres managementu sa dozviete čo je to stres (dobrý a zlý stres), ako ho prežívame, aké sú jeho fyziologické príznaky a prejavy. Dozviete sa o technikách zvládania stresu, rozviniete svoje schopnosti potrebné na zvládanie stresových a záťažových situácií. V prípade, že Vás táto téma zaujala a chcete získať viac - kontaktujte nás, sme tu v oblasti vzdelávania a poradenstva plne pre Vás.

Zaujala Vás táto téma, alebo máte podnety či ďalšie otázky ? Ak hľadáte odpovede v osobnom, vzťahovom či kariérnom živote, ste na správnej adrese. Naši dlhoroční lektori a školitelia Vám ponúkajú odborné poradenstvo, koučing, rozvojové školenia a ďalšie vzdelávanie dospelých. Neváhajte a kontaktujte nás osobne alebo online - radi Vám poradíme.